Se afișează postările cu eticheta fel principal. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta fel principal. Afișați toate postările

luni, 2 august 2010

Vinete umplute



Pentru ca am tot promis sa mai scriu si aici si pentru ca reteta mea de clatite cu ciuperci mi-a adus un premiu la concursul de bucatareala de pe Forumul Roz, m-am gandit sa revin (dupa vreun an :D) cu noutati. Asa ca, desi e cald afara, va invit sa faceti putina sauna in propria bucatarie si sa preparati cele mai delicioase vinete ever.

Ingrediente:
*2 vinete mari
* 2 cepe potrivite
* 2 catei de usturoi
* 1 ou
* pasta de tomate
* 2 rosii
* cascaval
* ulei
* sare, condimente

Vinetele se spala, se taie in doua pe lungime si se scoate miezul. Se pun la calit in cuptor cu fata in jos intr-o tava unsa cu ulei.



Se curata si se toaca ceapa si usturoiul, se calesc putin.



Miezul de vanata se toaca si se adauga in tigaie peste ceapa si usturoi.


Se calesc pana cand miezul de vanata devine moale. Se ia de pe foc si se adauga un ou batut, putina pasta de tomate, putin cascaval ras, sare, condimente. Se intorc vinetele de la cuptor in tava si se umplu cu amestecul realizat in tigaie, peste care se adauga cateva rondele de rosii. Se mai dau la cuptor pentru 15 minute.

Se scot de la cuptor, se gratizeaza cu cascaval ras si se servesc calde. Sunt destul de bune si reci, asa ca daca mai ramane ceva de la pranz, puteti sa le serviti la cina.






Pofta buna!


duminică, 7 iunie 2009

Week-end treats II

A fost week-end, a fost cald, au fost alegerile pentru europarlamentare, dar mi-a fost lene să merg la vot. Şi au fost şi câteva delicatese pe care le-am pregătit: pui pe sticlă cu cartofi noi şi gogoşi.
Poze şi reţete mai jos:

Pui pe sticlă cu carofi la cuptor:
- un pui pentru grill(peste 1,5 kg ca să nu se usuce carnea pe el cât stă la cuptor şi să rămână doar oasele)
- condimente (boia dulce, boia iute, praf de usturoi, cimbru etc, etc)
- catofi noi
- mărar verde
- ulei
- o tavă
- o sticlă de bere de 1/2 l

Am spălat puiul, l-am băgat pe sticla în care pusesem înainte apă de la robinet, am turnat un pic de ulei pe pui şi condimente cât mai multe.


Am pus puiul cu tot cu sticlă într-o tavă cu ceva apă, am scos grilajul de la cuptor şi am bagat tava în cupor, la foc mic, unde a stat cam vreo 2 ore, timp în care am mai deschis şi am mai turnat din apa amestecată cu grasime din tavă, peste pui.


La "domnia sa, puiu" rumenit am adăugat catofii noi curaţaţi şi taiaţi cubeleţe, un fir de ceapă verde şi unul de usutoroi şi mult mărar tocat. Tava cu toate cele a mers pentru încă vreo 30 de minute la cuptor, după care a fost devorată rapid cu mult mujdei de usturoi.:D




Şi pentru prima dată în viaţă mi-au ieşit nişte gogoşi absolut fantastic de pufoase. Se pare că în cele din urmă am început să prind din misterele drojdiei de bere şi ale aluatului. Cam ce îţi trebuie pentru nişte gogoşi bune? Nu foarte multe ingrediente, dar în orice caz o mulţime de răbdare.

- 400 g făină
- 1 pahar lapte (pentru că era sâmbătă seara şi nu am găsit lapte pe nicăieri, am riscat şi am pus un pahar cu apă şi se pare că nu a contat foarte mult)
- 1 ou
- 2 linguri zahăr
- 25 g drojdie (un cubuleţ de drojdie proaspătă, nu mă pricep la cea parf, nu am făcut niciodată nimic cu din aia aşa că nu îmi dau cu presupusul)
- 1/2 linguriţă sare


Am frământat toate ingredientele şi am lăsat coca să crească într-un castron acoperit cu un şervet timp de vreo oră şi ceva. Am întins o foaie de vreo 1 cm grosime (ocazie cu care am testat şi făcăleţul, sucitorul sau cum s-o mai numi şmechieria cumpărată din piaţă acum câteva zile) şi am tăiat formele de gogoşi cu un pahar mai mare. Lăsat din nou la crescut pentru vreo oră.


Am încins bine uleiul într-o tigaie, după care bâşt! cu gogoşile la rumenit. Şi cam asta ar fi tot.

sâmbătă, 30 mai 2009

Week-end treats...

Se pare că pasiunea pentru "bucătăreală" nu m-a părăsit...Nu încă, cel puţin. Aşa că azi a fost o nouă zi de cumpăraturi şi de gătit. Pentru prânz a fost vorba de o cirbiţă de legume şi de mazăre (sort of, deşi mai degrabă ar trebui să îi spun ghiveci pentru că a avut şi morocovi, cartofi noi, fasole verde, ceapă etc. pe lângă mazăre) cu chifteluţe (carne tocată de mânzat, ceva mai fancy, dar ţinând cont cât costă nu se va mai repeta prea curând:( ), asezonată din plin cu o salată de roşii, ceapa verde şi salată verde.

Mâncarea de mazăre/ghiveci de legume şi chifteluţele

Pe seară m-a "lovit" iar cheful de gătit, aşa că am mai produs o plăcintă cu carne şi ciuperci (yummyyyyyyyyyy!!!!) şi clătite cu dulceaţă de căpşuni şi cremă de ciocolată. Şi pentru că sunt rea pun şi poze:


N-a fost lene, dar mi-a fost frică să mă încument aşa din prima să fac eu foaia de plăcintă, aşa că am apelat la ce am găsit mai la îndemână în supermarketul de lângă casă. Aaa, şi dacă era să fac foaia chiar îmi trebuia un mestecău din ala sau sucitor sau făcăleţ sau cum s-o mai numi şi spre ruşinea mea încă nu posed unul (adică ar fi fost unul, dar în fosta mea casă şi nu prea am avut timp azi să mă duc sa-l caut), dar probabil că o vizită în Obor cât de curând pe la cei care vând produse din lemn şi o să am unul nou-nouţ, gata de experienţe gastronomice.

"Mermeleala" compusă din ciuperci, ceapă uscată, carne şi ceapă verde, după ce a fost a stat un pic pe foc la călit.

Tot "mermeleala", care după ce a fost scoasă de la călit a fost lăsată să se răcească şi i s-au adăugat un ou, o legătură zdravănă de mărar tocat şi o ploaie de condimente (boia dulce, piper, condimente speciale pentru carne tocată, sare)

Plăcinta, uşor unsă cu ulei, înainte de a merge la cuptor unde a stat cam o oră la foc mic

Proaspăt ieşită din cuptor

Produsul final, destul de ciufulit şi nu foarte aspectos...dar atât de gustos!!!

O felie de plăcintă - secţiune

And now...on to the sweet part: pancakes





Şi cum azi mi-am petrecut mare parte din zi în bucătărie, ziua de mâine va fi alocată curăţeniei, răsfăţului şi mărgelitului. Sounds fun, isn't it?

sâmbătă, 23 mai 2009

Sâmbătă la foc automat

Sâmbătă, căldură de peste 30 de grade, zi de muncă (de acasă, ce-i drept) şi zi de gătit în acelaşi timp. Şi iată cam ce a ieşit din bucătăria mea în timp ce eu citeam şi postam ştiri, editam poze şi vorbeam cu un corespondent al publicaţiei.

Şi ar mai fi ceva. Supa de legume pe care n-am pozat-o. :P



Fasole bătută before şi after "glazură" de ceapă prajită (ştiu, deloc sănătos, dar atât de gustos)



Mâncărica de fasole cu ceva castraveţi muraţi


Cele două "minunăţii" din fasole uscată

Şi pentru final ceea ce tinde să devină "specialitatea casei": CHEC în două culori (şi promit să nu îl mai fac prea curând :P, nu de alta dar trebuie să mai încercăm şi altceva) - de data asta a ieşit perfect:






Încă nu m-am deprins să folosesc aparatul de fotografiat la măreţele lui performanţe, după cum se poate vedea (unele poze eu ieşit cam întunecate), dar ultima spune tot (în sfârşit mi-am adus aminte după mai multe încercări să setez funcţia macro. Nu aruncaţi cu ouă, sunt şi eu la început şi încă mă mai împrietenesc cu jucăria).

Acestea fiind zise, week-end plăcut în continuare şi la viitoarele postări promit să revin cu bijuterii. Închidem deocamdată "atelierul" de prăjituri şi alte "bucătăreli".